Tester sondy lambda - symulator czujników
Tester sondy lambda posiada dwie funkcje pomiarowe:
pomiar sygnału sondy lambda 1v/5v z możliwością symulacji mieszanki bogatej i ubogiej
funkcję symulatora czujników ( symulacja podawania napięcia i pomiar napięcia w trzech kanałach)
Na zdjęciu tester z kompletem okablowania.
Urządzenie wyposażone jest w trzy ekranowane przewody pomiarowe zakończone wtykami bananowymi, trzy końcówki typu krokodylek, trzy końcówki typu szpilka pomiarowa.
Długość przewodów pomiarowych 1,5m. Długość przewodu zasilającego ( do akumulatora) 1m
Trzy niezależne kanały pomiarowe .
Każdy kanał może pracować jako źródło regulowanego napięcia
( 0 V – 5 v w kanale A / 0 V – 12 V w kanałach B i C)
lub woltomierzw o zakresie pomiarowym 20 V
Zasilanie urządzenia pobiera się z akumulatora badanego pojazdu.
Funkcja symulacji i pomiaru napięcia czujników
Na ekranie wyświetlane jest napięcie w kanale A, B oraz C. Funkcja ta umożliwia symulację działania różnych czujników:
- temperatury wody,
- powietrza,
- podciśnienia,
- ciśnienia w układzie dolotowym,
- ciśnienia w układzie klimatyzacji,
- pozycji przepustnicy,
- i innych, z których informacja do komputera ECU dochodzi w postaci napięcia stałego
Urządzenie służy również do szybkiego sprawdzania ciągłości obwodu od danego czujnika do komputera wtrysku. Tester sondy lambda często pozwala na wykluczenie żmudnego przeszukiwania ręcznego wiązek elektrycznych w poszukiwaniu przerwy lub zwarcia.
Jedną z największych zalet, jaką wyróżnia się tester sondy lambda, jest jego uniwersalność. Za pomocą urządzenia można odłączyć trzy różne czujniki zasilane napięciem 5V lub 12v, podłączyć symulator, ustawić odpowiednie wartości sygnałów z czujników za pomocą potencjometrów i uruchomić samochód!
Podczas jednych z pierwszych testów podłączyliśmy tester sondy lambda zamiast trzech kluczowych czujników: temperatury wody, położenia przepustnicy i ciśnienia w kolektorze. Samochód odpalił bez problemu! Należy jednak zwrócić uwagę na fakt,że niektóre czujniki należy odłączyć od instalacji i podłączyć tester sondy lambda jeszcze przed włączeniem zapłonu. Inna metoda podłączenia w części popularnych samochodów jest odczytywana przez komputer jako błąd. Podsumowując – jeśli dysponujemy danymi czujników w samochodzie, podłączonym urządzeniem, które odczyta parametry z czujników w komputerze wtrysku, oraz odrobiną doświadczenia, możemy z niemal 100% pewnością określić, który czujnik lub obwód elektryczny jest wadliwy, nie dysponując przy tym innym czujnikiem na zamianę.
Funkcja pomiaru sondy lambda
Tester umożliwia pomiar sond lambda z cyrkonu (o sygnale wyjściowym 1 V) i z tytanu (5 V). Tester sondy lambda oferuje dwa zakresy pomiarowe o wartości 1 V i 5 V. Zmiana zakresów następuje automatycznie.
Każdy z trzech potencjometrów urządzenia jest sprzężony z przełącznikami. Gdy potencjometr znajduje się w pozycji 0 V, przełącznik jest włączony, dostarczając na przewód pomiarowy napięcie regulowane potencjometrem. Napięcie zagłusza sygnał z sondy i jest rozpoznawane przez ECU jako mieszanka bogata lub uboga.
Jeśli ustawimy napięcie na poziomie 0,2 V, będzie ono podawane na komputer w samochodzie i komputer będzie rozpoznawał to jako mieszanka uboga i będzie cały czas starał się wzbogacić dawkę paliwa.
Gdy po 10 sekundach wyłączymy przełącznik (ustawimy potencjometr na 0V) , wtedy na komputer będzie podawane napięcie prosto z sondy lambda ( nie zagłuszone napięciem z testera). Napięcie to będzie oscylować w granicach 0,8 V aż do momentu, w którym sterownik wyrówna optymalny skład mieszanki.
Na wejściu pomiarowym zastosowano wzmacniacz w układzie wtórnika emiterowego o oporności wejściowej ponad 1 MOhm. Tester obciąża sondę lambda w minimalnym stopniu i na pewno nie wpłynie na pracę układu. Tester sondy lambda posiada dwa tryby pracy pomiaru sondy, które wybierane są za pomocą przycisków podczas rozpoczynania pracy.
Tryb wyświetlania A. Pomiar na zakresie 5 V.
Tryb wyświetlania A. Pomiar na zakresie 1 V.
Tryb wyświetlania B.
Tryb wyświetlania B.
Z prawej strony LCD wyświetlana jest zapamiętana wartość maksymalna i minimalna pomiaru. Wartości te można skasować, naciskając przycisk z boku testera. Tryb B można wykorzystać do kontroli sprawności akumulatora i alternatora. Po podłączeniu testera do akumulatora należy podpiąć przewód pomiarowy do +12 V. Na wyświetlaczu pojawi się aktualne napięcie akumulatora o wartości np. 12,6 V. Gdy wyzerujemy wskazania za pomocą przycisku z boku obudowy, należy włączyć zapłon. Na wyświetlaczu pojawi się spadek napięcia przy rozruchu („min”) oraz napięcie ładowania alternatora („max”). Na powyższym zdjęciu widać, że przy rozruchu napięcie na akumulatorze spadło do wartości 10,13 V, a po chwili napięcie ładowania osiągnęło wartość 14,50 V.
Zadzwoń do nas
+48 530 897 382
Napisz wiadomość
motoelektron@gmail.com
Złóż zamówienie
Przejdź do strony z formularzem